Pilngraudu spageti ar gurķu mērci

Processed with VSCO with f2 preset

Vasara ir gurķi un tomāti līdz padusēm, rukola līdz ceļiem, kabači līdz jumtam, bazilika pilnas plaušas un diļļu zvaigznīšu pilni mati.
Ražas laika pārpilnība ir laime, bet dažreiz piemetas neliels izmisums, jo visa kā tik daudz, ka reizēm nevar paspēt to visu ne pats izmantot, ne citam atdāvināt. Tad var gadīties tā, ka gurķi ir pārauguši vai mazliet apvītuši, un salātos tādus likt negribas, bet kompostā – pavisam negribas, jo ēdiens taču, jo, paldies, vasara, mēs Tevi apēdīsim līdz pēdējam gurķītim.

Tad es lieku gurķus pannā, jā, pannā, un cepu un sautēju, līdz tie ir jau pavisam citi gurķi. Neviens pat nenojautīs, ka tie jau ar vienu kāju gandrīz aizgājuši pa komposta taku. Taisnību sakot, diezvai kāds nojautīs, ka tie vispār ir gurķi. Varbūt tikai loģiski, ka gurķim, kas taču galvenokārt sastāv no ūdens, ir vairāki agregātstāvokļi – garšīgs, garšīgs un garšīgs.

Spageti ar gurķu mērci (2 personām)

Vajadzīgs:

  • 200 g pilngraudu spageti
  • 6-7 īsie gurķi (apmēram 400 g), sagriezti mazos gabaliņos (apmēram kā rasolā)
  • 1 liela vai 2 mazas ķiploka daiviņas, smalki sakapātas
  • 2 ēd.k. olīveļļas
  • 1 ēd.k. balzamiko etiķa
  • 1,5-2 ēd.k. sojas mērces
  • 2 lieli tomāti, sagriezti mazos gabaliņos
  • 1/2 ēd.k. kokosriekstu eļļas
  • Apmēram 1/4 tase spageti vārīšanas ūdens
  • Sāls, pipari

Gatavo:

Liek verdošā sālsūdenī vārīties spageti, sekojot ražotāja instrukcijām. Vāra, līdz tie ir gandrīz, gandrīz al dente (tātad tik tikko gatavi, noteikti nepārvārīti).
Pannā uzsilda ēdamkaroti olīveļļas un nelielā temperatūrā apcep ķiploku dažas minūtes, līdz tas nedaudz maina krāsu un sāk smaržot. Šeit jāuzmanās, lai ķiploks nepiedeg, tāpēc labāk izvēlēties zemāku temperatūru.
Pievieno gurķus, palielina temperatūru un gurķus maisot apcep, līdz tie maina krāsu un kļūst nedaudz mīkstāki.
Tikmēr nelielā katliņā uzkarsē 1/2 ēd.k. olīveļļas, pievienot tomātu gabaliņus un maisot karsē vidējā temperatūrā.
Tomātiem pievieno apceptos gurķus, pielej sojas mērci un balzamiko etiķi, samaisa un karsē vidējā temperatūrā, pa laikam apmaisot (apmēram 10 minūtes).
Lielā pannā vai katlā lej mērci, pievieno spageti un to vārīšanas ūdeni (apmēram 1/4 tasi) un augstā temperatūrā karsē, nepārtraukti (un uzmanīgi) maisot. Ja šķiet, ka mērces par maz, var pievienot vēl nedaudz spageti ūdens.
Pašās beigās (kad spageti ir gatavi) pievieno kokosriekstu eļļu un atlikušo olīveļļu, vēlreiz kārtīgi samaisa, liek šķīvjos, pārkaisa ar svaigi maltiem melnajiem pipariem un tūliņ ēd.

Processed with VSCO with f2 preset

 

Zemsvītras piezīmes:

*Pavisam labi ir tas, ka šajā receptē var izmantot arī lielos gurķus, kas principā sastāv tikai no sēklotnes vien. Ja miza ir cieta vai diezgan savītusi, es to nomizoju, bet citādi nepūlos.
*Ja mērcei pieliek vairāk ķiploka, dažus ingvera gabaliņus un dāsnu šķipsnu čili, tā kļūs par ideālu sabiedroto rīsu, kviešu vai pupiņu nūdelēm Āzijas stila ēdienos.
*Šī recepte strādā, ja atrod pilngraudu spageti, kas tiešām iet pie sirds. Ja tādi neatrodas, labāk izvēlēties jau pārbaudītus klasiskos spageti.
*Es zinu, ka cepti gurķi izklausās ļoti dīvaini, bet pamēģiniet. Gurķis pannā maina gan tekstūru, gan garšu, tāpēc negaršo gluži tā, kā to varētu iztēloties.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *