Svētku soišliks


Kopš saviem veģetārisma pirmsākumiem esmu meklējusi dažnedažādus veidus, kā cienījami pagatavot soišliku jebšu sojas “šašliku”. Visādi ir gājis, bet nu šis ir par labāko atzītais variants. Pēdējo gadu turas mūsu un ciemiņu topā. Te man bildēs būs sojas “steiki”, bet marināde un pagatavošana principā tā pati.


marinādei:

100 ml sojas mērces
100 ml tomātu pastas vai sulas
100 ml eļļas (vislabāk jau garšīgas)
100 ml vīna/ābolu etiķa, derēs arī citronu sula
2-3 ēd.k. sinepju vai 1-2 tējk. sinepju pulvera
2- 3 paprikas (būs smuki, ja paņems pa vienai no katras krāsas)
2-4 sīpoli (der visu veidu un krāsu, sarkanie gan būs vissmukākie, protams)
sāls, pipari pēc garšas

Gatavo marinādi:
Sīpolus sagriež palielos gabalos, papriku griež strēmelītēs
Kārtīgi samaisa visas pārējās sastāvadaļas un pārlej pāri sagrieztajiem dārzeņiem.

Sojas sagatavošana:
Šeit noderēs visu izmēru sojas gabaliņi, izņemot granulveidīgos, protams.
Sojas gabaliņus aplej ar aukstu ūdeni, pieber sāli, iemet kādu buljona kubiņu. Ja gatavojas gabaliņus marinēt, tad ar to arī pietiks, ja ne – samet klāt vēl kādas garšvielas pēc paša gaumes un izvēles.
Uzliek vāku, katliņu liek uz uguns.
Kad ūdens uzvārījies, samazina karstumu un atstāj soju vārīties apm. 10-20 minūtes (atkarīgs no sojas gabaliņu lieluma)
Kad soja gatava (to pārbauda, sojas gabaliņu iegriežot ar nazi), nogriež karstumu, atstāj soju katliņā ievilkties vēl uz 20-30 min.
Soju ņem laukā no katliņa, ūdeni notecina, soju rūpīgi nospiež sietiņā un tā ir gatava tālākai izmantošanai.

Gatavo soju liek sakarsētā eļļā un brūnina. Kad soja jau gandrīz gatava (resp., panākts vēlamais nobrūninājums), tai dāsni uzlej sojas mērci un kādu aso mērci. Es parasti izvēlos kādu čilli-ķiploku mērci, tās lielveikalos ir plašā klāstā. Cena arī laba.

Kad uzlietas mērces, soja kārtīgi jāpieskata un riktīgi jāgroza, jo sāksies ļoti straujš karamelizācijas process (kas nodrošina to, lai viesi neteiktu, ka soišliks pēc švammes garšo) un tad var sanākt arī laba oglīte, ja neuzmanīsies. Ja godīgi, es parasti speciāli soju neeeedaudz piededzinu,  jo tad tas ticamības moments lielāks. Bet veselīgi tas nav, draugi mīļie.
Saceptos sojas gabalus atdzesē un krāmē marinādē iekšā.
Ja nākamajā dienā paredzēta grillēšana, tad atliek tik izvilkt soju, likt uz restēm (arī papriku un sīpolu labi pielikt klāt grillējumam) un nedaudz pasildīt un dūmos apkūpināt. Būs gatavs viens un div, kamēr citi vēl tikai savus iesmus riktēs.
Vislabāk, protams, izvēlēties alkšņa malku, tad būs vistipiskākā kūpinājuma garša un smarža.
BET, ja grillēšana nav paredzēta, soju var vēlreiz apsildīt uz pannas vai cepeškrāsnī.

Zemstrīpa piezīme:
Ja marinādei pievienos salmiņos sagrieztus vai sarīvētus burkānus un smalki sagrieztu kāpostu, sanāks ļoti garšīgi salāti. Mēs parasti darām tieši tā – vakarā visu sagatavojam, jau apceptus soišlika gabaliņus ierušinām salātos un nākamajā dienā dodamies dabā  jau ar gatavu mielastu, ko atliek tik nedaudz pasildīt (salātus gan ne). Tāda, lūk, mūsu shēma un padomiņš.

Bildē redzams, ka svētkos soišliku ēdām ar krāsnī ceptiem kartupeļiem. Kartupeļus ar visu miziņu kādas 10 min pavārīju, tad liku uz ieeļotas plāts, apbēru ar sāli un liku krāsnī cepties (ja kartupeļi lielāki, tie jāgriež uz divām vai četrām daļām vēl). Tas aizņēma kādas 30 min. Laiku pa laikam jāapgroza, lai visi apcepas vienmērīgi brūni.
Gatavos kartupeļus pārkaisīju ar rīvētu citrona miziņu un svaigām timiāna lapiņām.
Visu uzmanīgi apmaisa, krāmē šķīvjos un ēd karstu.

Labu*

3 Comments

  1. Pingback: Anonymous

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *