Tomātu mērce, ko vērts pataupīt ziemai

 

 

Man šogad ir lieli krājēja/vācēja plāni – sasaldēt un sakaltēt ziemai to, kā ziemā trūkst, kas ziemā dārgs, kas ziemā mazāk garšīgs. Tā nu pusi saldētavas plauktiņu atņēmu ogām, lai aizpildītu ar tomātiem un garšaugiem. Šodien padalīšos ar recepti, ko izmantoju tomātu ieziemošanai – pavisam vienkāršu, klasisku tomātu mērci, ko var ēst tūliņ vai sasaldēt ziemai. Ja man būtu pagrabs vai vēss pieliekamais, gan jau domātu par burciņām un katlā liktu arī citus sezonālos labumus, bet, tā kā pagraba vietā man ir saldētava ar diezgan striktu ietilpību, pieturos pie plika tomāta.

 

TOMĀTU MĒRCE

Vajadzīgs:

 • 4 kg gatavu un ļoti gatavu tomātu (īpaši labi, ja var kombinēt dažādas šķirnes)
 • 4 ēd.k. olīveļļas
 • 10 ķiploka daiviņas, sīki sasmalcinātas
 • 3-4 tējk. sāls
 • 3 tējk. oregano (pēc izvēles)
 • Sauja svaiga (rupji sakapāta) bazilika, pētersīļu, vai rozmarīna zariņš (pēc izvēles)

Gatavo:

 • Tomātus nomazgā un sadala saskaitāmajos, izvēloties sev tīkamāko metodi – saspiežot ar rokām, sakapājot ar nazi vai sasmalcinot virtuves kombainā.
 • Lielā biezdibena katlā vai pannā vidējā temperatūrā uzkarsē olīveļļu un tajā viegli apcep ķiplokus, pa brīdim apmaisot un pieskatot, lai nepiedeg.
 • Kad ķiploki un olīveļļa sāk smaržot, pievieno tomātus, sāli, oregano, visu samaisa un atstāj vārīties, pa brīdim apmaisot, līdz mērce gatava. Manam katlam bija nepieciešams nedaudz vairāk par stundu, bet lielāka diametra katlā mērce būtu gatava ātrāk.
 • Ja vēlas, uz vārīšanās beigām var pievienot savus mīļākos garšaugus – baziliku, pētersīļus, timiāna lapiņas vai rozmarīna zariņu (to pēdējo gan pēc vārīšanas no katla jāizņem).
 • Ja mērci gatavo ziemai, to atdzesē, sablenderē, lej ledus trauciņos, uzglabāšanas trauciņos vai saldēšanai piemērotos maisiņos un liek saldētavā.

 

 

Piezīmes: 

*Galvenais priekšnoteikums, lai šī mērce izdotos, ir ļoti gatavi un garšīgi sezonas tomāti. Parasti ziemas tomātu mērcēm iesaka izvēlēties plūmju tomātus, jo tie ir mazāk sulīgi/ūdeņaini taču, piemetot pa kādam sulīgam aveņu, ķiršu vai vēršsirds tomātam, mērce iegūs daudzveidīgāku garšu un būs nedaudz saldāka.
*Šī mērce, protams, teicami iederas makaronu ēdienos, uz picas, dažādās zupās un sautējumos, taču noderēs arī gatavojot dažādus eksotiskus Āzijas ēdienus.
*Zaļumu vietā var pievienot arī čili, ingveru, koriandru un citas garšvielas, padarot mērci pikantāku.
*Jo vienkāršāka būs tomātu mērces garša, jo daudzveidīgāk to varēs izmantot gatavojot, tāpēc vērts pagatavot dažādas mērces – ar zaļumiem/garšvielām un bez (atceries to atzīmēt uz izvēlētā iepakojuma).
*Pirmo “ziema mērci” netīšām apēdām tāpat – ir diezgan ērti pagatavot līdzņemamās pusdienas un ātrās vakariņas, ja ledusskapī ir liels katls mērces, kas iederas pie gandrīz visa un visu padara supertomātīgu un mājīgi garšīgu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *