Nevāra, rullē un griež jeb suši svaigais bez rīsiem

_MG_0075

Šovasar es tā pa īstam un no sirds beidzot iemīlēju kabačus – tapa svaigās zupas, salāti, dipi, krekeri un kas tik vēl ne. Taču mana mīļākā kabača ekspluatācijas recepte ir svaigais suši. Kabaču laiks cauri, tāpēc tā vietā izmantoju cukīni, bet suši jau tāpēc sliktāks nepaliek. Starp citu, lai uzrullētu šo suši, pat nav vajadzīgs bambusa vai kāda cita materiāla paklājiņš, jo nori lapa bez rīsu smaguma rullējas ļoooti viegli.

 
Vajadzīgs (6 suši rullīšiem jeb 3 ļoti labi un garšīgi paēdušām personām):

 • 1-1,5 neliels cukīni
 • 2 tomāti
 • 1/2 garā gurķa vai 1-2 mazie gurķi
 • 1-1,5 avokado
 • 1/2 paprikas (krāsa pēc izvēles)
 • 3 salātlapas klasiskās
 • 1 vidējs burkāns
 • 3-4 ēd. k. tahini (sezama sēklu pasta, paštaisīta vai pašpirkta)
 • 6 nori lapas
 • Ūdens nori lapu samitrināšanai
 • Pasniegšanai: sojas mērce un (vēlams svaigi uzjaukts) vasabi

Gatavo:

1. Nomizo un sagriež dārzeņus
Sāk ar cukīni, kas šoreiz kalpo kā suši pamats (tā kā rīsu vietā). Cukīni nomizo un sašķēlē garās, tievās strēmelītēs*.
Gurķi nomizo, pārgriež gareniski uz pusēm, izņem sēklas, sagriež garās, tievās standziņās
Tomātu pārgriež uz pusēm, izņem mīkstumu, pārējo sagriež slaidos pusmēnešos.
Papriku sagriež tievos salmiņos vai sašķēlē pavisam tievās, gandrīz caurspīdīgās strēmelītēs.
Burkānu nomizo un sagriež tievās, tievās standziņās
Avokado pārgriež uz pusēm, izņem kauliņu un avokado mīkstumu sagriež vienāda biezuma šķēlītēs (cenšoties nesagriezt mizu). Tad ar ēdamkaroti uzmanīgi izņem avokado šķēlītes no mizas.
Salātus nomazgā, nožāvē un sagriež garās, apmēram 1 cm platās sloksnītēs

2. Konstruē suši
Uz nori lapas vienu otrai blakus glīti kārto cukīni strēmelītes, aizņemot apmēram 2/3 no nori lapas. Pēc tam 5 cm no nori lapas apakšējās malas kārto pildījumu – pārējo dārzeņu strēmelītes. Kad visi dārzeņi glīti sakārtoti, tiem blakus uzmanīgi uzklāj tahini. Tahini mēdz būt samērā biezs, tāpēc jācenšas, lai, to klājot, neizjuktu pārējais kārtojums.

3. Rullē
Ņem nori lapas apakšējo malu un rullē tik uz augšu, stingri pieturot pildījumu kritiskā brīdī, lai nekas neizrullējas laukā. Kā jau noprotams, princips tāds pats, kā rullējot parasto suši, vienīgi šeit es iztieku bez bambusa paklājiņa. Kad tiek līdz brīvajai nori lapas malai (uz kuras nav dārzeņu), to viegli samitrina ar ūdeni, suši sarullē līdz galam un viegli piespiež, lai lapa neattītos vaļā.

4. Griež
Pirms griešanas suši vēlams viegli, viegli samitrināt ar ūdeni, ja redzams, ka lapa vietām ir pavisam sausa.
Agrāk griezu svaigo suši rullīti 6 gabaliņos, jo negribējās riskēt ar ārā birstošu pildījumu. Pēdējās reizes gan izdevās sagriezt rullīti klasiskajos 8 gabaliņos, kas ir labi, jo 1/6 rullīša ir diezgan sātīgs un ilgi gremojams kumoss, tāpēc jo plānāk, jo labāk. Ja pa rokai nav asākie naži pasaulē, es izvēlos griezt suši ar robainu nazi. Tas labi tiek galā gan ar nori lapu, gan kraukšķīgajiem dārzeņiem, neizmētājot pildījumu pa visu galdu.

Es neapgalvošu, ka garšo pēc klasiskā suši un japāņiem droši vien nevajadzētu teikt, ko es te esmu izdarījusi, bet labā ziņa ir tāda, ka mums garšo, tāpat garšo arī draugiem un manai mammai. Un, ja tas kādu pārliecina vairāk – no mazākajiem ciemiņiem dabūjām vislakoniskāko un glaimojošāko komentāru – īkšķīšus.

 

Zemsvītras piezīme
* Cukīni un burkānu šķēlēšanai izmantoju absolūti brīnišķīgu gadžetu. Lieku saiti no Cherry.lv, kur to iegādājos. Starp citu, arī mizotājs no tā paša piedāvājuma man ir, un tas ir labākais mizotājs pasaulē. Ja nu šķēlētājs nav pieejams, cukīni var sašķēlēt ar dārzeņu mizojamo un tad sagriezt smalkākās strēmelītēs ar nazi parasto.

_MG_0113

 

_MG_0100

1 Comment

 1. Pingback: martaram, Nevāra, rullē un griež jeb suši svaigais bez rīsiem - home made

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *